Studia aktorskie nie są zwykle prowadzone w systemie dwustopniowym (licencjat+magisterskie), ale podczas jednolitych studiów magisterskich. Aktorstwo uważane jest przy tym za jeden z najbardziej twórczych kierunków kształcenia, który daje możliwość rozwinięcia talentu tanecznego, wokalnego i wielu innych. Zastanów się, czy poza chęcią zostania aktorem masz w sobie specyficzne talenty, których studia te wymagają, takie jak dobra dykcja, twórcza wyobraźnia, dobra pamięć, wszechstronność i umiejętność koncentracji oraz brak obaw przed wystąpieniami publicznymi.

W trakcie studiów:
Podczas studiów musisz dać upust swej determinacji i przygotować się na ciężką pracę nad samym sobą. To wbrew pozorom bardzo ciężkie studia. Otrzymasz tutaj sporą dawkę wiedzy do przyswojenia . Przygotuj się na potężną dawkę poznawania historii i współczesności w zakresie kultury i sztuki, w tym wiedzy o teatrze. Z drugiej strony będziesz nieustannie doskonalić swą technikę aktorską i uczyć się budowania roli - zarówno indywidualnie, jaki i ze swymi partnerami - reżyserem czy innymi aktorami. Zajęcia są często prowadzone przez praktyków i warto przed złożeniem aplikacji dowiedzieć się, jak wygląda skład kadry wykładowców. Dzięki temu zainspirujesz się w budowaniu własnej ścieżki aktorskiej, podzielą się oni swym doświadczeniem i ukierunkują na doskonalenie swych talentów. Pamiętaj jednak, że musisz mieć grubą skórę - artyści potrafią też być bardzo surowymi recenzentami.
 
 
Po studiach:
Po studiach aktorskich będziesz na początku ścieżki kariery aktorskiej. Otrzymasz zasób wiedzy i umiejętności związanych z opanowaniem techniki aktorskiej i z twórczym myśleniem artystycznym oraz wysokim poczuciem estetyki. Dzięki temu będziesz w stanie znaleźć pracę jako aktor, zbudować własny zespół teatralny lub odnościć zwycięstwo podczas niekończących się castingów do ról teatralnych, filmowych lub reklam. Możesz też szukać zajęcia w urzędach, firmach i instytucjach pozarządowych podczas realizacji projektów z obszaru kultury i sztuki.